Biznesy przetwórcze

stvoor
Posty: 1619
Rejestracja: 1 marca 2011, o 13:20

Biznesy przetwórcze

Nieprzeczytany post autor: stvoor »

Wygląda na to, ze dzialaja poprawnie. Troche charakterystyki

Biznesy przetworcze umozliwiaja zmiane pewnych towarow na inne (pszenica -> maka, mieso -> wedliny itp).
Aby moc wybudowac taki biznes trzeba zrobic odpowiednie szkolenie na poziomie wlasciciel.

Przetworstwo przynosi 30% zysk wzgledem ceny wyjsciowej produktu tzn wartosc produktow na wyjsciu jest wyzsza o 30% niz wartosc produktow na wejsciu.

Cena wyjsciowa np maki wynosi 1.5$ niemniej gra skupuje mąkę po cenie 15% nizszej (1.27$) i sprzedaje po cenie 15% wyzszej (1.72$)
Nazwijmy je odpowiednio cena skupu, rownowagi i sprzedazy.

Jezeli wiec przykladowo do piekarni kupimy make po cenie sprzedazy, a finalny produkt sprzedamy po cenie kupna to wyjdziemy na tym mniej wiecej na 0.

ALE jezeli uda nam sie zdobyc polprodukty po cenie kupna (np z wlasnego mlyna), a produkty sprzedamy po cenie kupna mamy zysk 30%, gdyby jednak udalo nam sie je sprzedac po cenie sprzedazy nasz zysk rosnie do ok 60%!

Wyobrazmy sobie sytuacje ze mamy wlasna uprawe pszenicy, wlasny mlyn, wlasna piekarnie i wlasny sklep spozywczy.
pszenice o wartosci np 100$ (w cenach rownowagi), dostarczamy do mlyna, ktory produkuje make o wartosci 130$ (w cenach rownowagi), make dostarczamy do piekarni, ktory produkuje pieczywo o wartosci 169$ (w cenach rownowagi), a pieczywo sprzedajemy we wlasnym sklepie z 15% marza - to daje nam ok 195$ w czasie jednej tury jezeli wszystko przebiega plynnie - mamy caly ciag produkcyjny ktory przynosi nam niemal 100% zysk!

Nalezy jednak pamietac, ze sklep spozywczy wymaga wielu innych produktow do dzialania, a zeby je zdobyc musimy je kupic lub wyprodukowac.
Jezeli oprocz pieczywa nie bedziemy w stanie nic dostarczyc do sklepu to jego dzialanie bedzie nieoplacalne, bo bedziemy zarabiac na chlebie a tracic
na wszystkim innym. Albo wiec wyprodukujemy i dostarczymy do sklepu reszte produktow albo musimy obciac nasz sklep z naszego ciagu i zadowolic sie
mniejszymi zyskami do czasu gdy bedziemy dysponowali wiekszoscia asortymentu.
stvoor
Posty: 1619
Rejestracja: 1 marca 2011, o 13:20

Re: Biznesy przetwórcze

Nieprzeczytany post autor: stvoor »

Zmieniłem zysk z 30% na 25%, aby nie bylo oplacalne kupowanie po cenie sprzedazy, przetwarzanie i sprzedaz po cenie kupna.
Dzieki temu gola produkcja bez powiazania z produkcja polproduktow lub dystrybucja produktow nie bedzie oplacalna.
Co prawda dochodzi jeszcze koszt pracownikow i tak czy tak w takim przypadku nie jest to oplacalne, ale teraz beda lepiej widoczne te zaleznosci.