PORADNIK: Jak podejmować dobre decyzje w grze

Aby moc odpowiedziec w watku
musisz byc zalogowany do gry

PORADNIK: Jak podejmować dobre decyzje w grze

Nieprzeczytany postprzez stvoor » 17 marca 2011, o 19:02

Rozpoczynając grę masz szkolenie Rolnika oraz 2000$ i musisz zdecydować co z nimi zrobić. Masz 3 możliwości:

* Możesz kupić działkę i wybudować swoją pierwszą uprawę
* Przeznaczyć pieniądze na szkolenie, które np pozwoli Ci na pracę w innych niż Rolnik zawodach lub pracę w większym wymiarze godzin (szkolenie Organizacja pracy), co warto rozważyć szczególnie wtedy, gdy jest dużo ofert pracy (zakładka Praca w zawodzie)
* Włożyć pieniądze na lokatę w Banku o ile ta jest opłacalna i daje zadowalającą stopę zwrotu

Jeżeli zdecydujesz się na kupno działki i budowę uprawy, po jej zbudowaniu możesz zacząć obsiewać swoje pole i zbierać plony, a następnie sprzedawać je na giełdzie towarowej celem zdobycia środków na dalszy rozwój (nowe Szkolenia, nowe uprawy lub rozbudowa tych już zbudowanych celem zwiększenia plonów).

Zarówno za prowadzenie upraw jak i pracę w zawodzie otrzymujesz doświadczenie, które pozwala przejść na kolejne poziomy gracza. Wyższy poziom gracza to niższe koszty działek, niższe koszty szkoleń oraz niższe podatki (więcej na ten temat w pomocy). Oprócz tego doświadczenie możesz zdobywać pracując jako wolontariusz w szpitalu.

Do prowadzenia upraw i innych biznesów potrzebna jest energia - także do zbierania plonów, obsiewania i przenoszenia towarów pomiędzy magazynem głównym i magazynami biznesów. Jeżeli masz nadwyżki energii możesz ją wykorzystać na Prace dorywcze (które natychmiast dostarczają środków finansowych) lub przyspieszyć za jej pomocą odbywane aktualnie szkolenie. Wyższy poziom gracza to wyższy limit energii, która odnawia się z prędkością 1 punkt/5 minut.

Gdy osiągniesz 3 poziom gracza możesz zakupić działkę w mieście i wybudować na niej Obiekt handlowy lub usługowy (aby móc je zbudować wcześniej musisz zrobić odpowiednie szkolenia). Obiekt handlowy pozwala na sprzedawanie kupionych na giełdzie towarowej lub wyprodukowanych we własnych uprawach towarów z określoną marżą. Sam określasz, które towary sprzedajesz w swoich Obiektach handlowych, każdy towar podwyższa zysk z obiektu handlowego o 3% -im większy obiekt tym większe zyski przynosi, ale jednocześnie potrzebuje większej ilości towarów.

Osiągając wyższe poziomy gracza będziesz miał dostęp do coraz większej ilości upraw. O tym jak bardzo opłacalne są poszczególne uprawy dowiesz się zaglądając do zakładki Ranking biznesów. Oprócz tego, gdy zrobisz odpowiednie szkolenia uzyskasz możliwość budowy przetwórni i przetwarzania towarów z rolnictwa/sadownictwa na inne takie jak cukier, czekolada, mąka itp.

Wraz ze wzrostem poziomu gracza rośnie koszt sprzedaży i kupna towarów na giełdzie towarowej (musisz zatrudniać coraz więcej kierowców do transportu towaru) więc sprzedaż wyprodukowanych towarów na giełdzie będzie stawała się coraz mniej opłacalna. Jedynym sensownym rozwiązaniem staje się produkowanie towarów celem ich sprzedaży poprzez własne obiekty handlowe. Twoim celem staje się takie skomponowanie asortymentu Obiektów handlowych oraz swojej produkcji, aby produkcja w pełni zaspokajała zapotrzebowanie Obiektów handlowych na towary asortymentowe.

Nie wszystkie towary trzeba produkować samemu żeby cieszyć się zadowalającymi zyskami, bowiem te, które są drogie na giełdzie można produkować samemu, a te które są tanie można zdobywać na giełdzie po zadowalających cenach. Jednak ceny rynkowe towarów zmieniają się i to co w danym momencie jest tanie wkrótce może stać się drogie, gwarancję dostępu do danego towaru po kosztach produkcji daje Ci tylko wyprodukowanie ich we własnym zakresie, a jeżeli są to towary wytworzone w przetwórniach - z samodzielnie wyprodukowanych półproduktów.

Im wyższy poziom gracza tym większe Obiekty handlowe będziesz mógł budować, im większe Obiekty handlowe zbudujesz tym więcej będą wymagały towarów do asortymentu, które będziesz musiał produkować ponieważ ich kupno na giełdzie towarowej ze względu na koszt zatrudnienia kierowców będzie zjadało Twoje zyski lub wręcz sprawiało, że Obiekt handlowy zamiast przynosić Ci zyski będzie przynosił straty.

Gdy zatrudnisz w swoich biznesach Zarządcę (wymaga to odpowiedniego szkolenia) jedynym Twoim obowiązkiem stanie się zatrudnianie pracowników w biznesach. Zarządca jednak używa subpunktów transportu (przenoszenie pomiędzy magazynem głównym a magazynami biznesów w obie strony) i subpunktów rolnictwa (zbieranie plonów i obsiewanie). Subpunktów dostarczają odpowiednie budynki specjalne takie jak Centrum rolnicze i Centrum Logistyczne, dodatkowo Elektrownia dostarcza zwykłej energii. Budynki specjalne zużywają węgiel lub ropę więc potrzebne Ci będą także kopalnie i szyby naftowe.

Kiedy już zbilansujesz zapotrzebowanie towarowe i energetyczne możesz na kanwie swoich biznesów stworzyć spółkę akcyjną. Staniesz się właścicielem 100% jej akcji, a spółka będzie pracowała dla Ciebie bez konieczności wykonywania żadnych akcji - nie będziesz musiał nawet zatrudniać pracowników.

Spółka przynosi zyski jej założycielowi tylko z 50% udziałów - pozostałe udziały powinieneś sprzedać na Giełdzie Papierów Wartościowych, a za pozyskane w ten sposób środki możesz kupić sztabki warunkujące Twoje zwycięstwo w rozgrywce lub ... zacząć budować kolejną spółkę od podstaw :)

Przydatne linki:
http://e-conomica.pl/stats.php - ilość poszczególnych biznesów działających w grze
http://e-conomica.pl/work.php - oferty pracy w zawodzie
http://e-conomica.pl/pomoc_produkcja.php - informacje na temat przetwórni - co produkują i z jakich półproduktów
http://e-conomica.pl/pomoc_dostep.php - informacje o uprawach i obiektach handlowych do których uzyskasz dostęp na poszczególnych poziomach gracza

Mam nadzieję, że poradnik pomoże początkującym w rozpoczęciu gry.

stvoor
 

Re: PORADNIK: Jak podejmować dobre decyzje w grze

Nieprzeczytany postprzez ntt1 » 30 marca 2011, o 00:46

ALE JAJA. GRAM Z 3 dni i jestem ww top 30. Ale numer. Ja bywam najlepszy ale to badziewie mnie przerasta!!!

ntt1
 

Re: PORADNIK: Jak podejmować dobre decyzje w grze

Nieprzeczytany postprzez r0bson » 30 marca 2011, o 00:51

Kasa ma znaczacy wpływ na ilość punktów, a Ty się jej dorobiłeś dużo, ponieważ trafiłeś na szczyt wysokości pensji. Zainwestujesz to co zarobiłeś, to spadniesz :P ale będziesz miał szansę na wzrost, na bardziej ustabilizowanym rynku ;)

r0bson
 

Re: PORADNIK: Jak podejmować dobre decyzje w grze

Nieprzeczytany postprzez dolar » 31 marca 2011, o 19:00

To już koniec Twoich możliwości ntt1

dolar
 

Re: PORADNIK: Jak podejmować dobre decyzje w grze

Nieprzeczytany postprzez ntt1 » 2 maja 2011, o 08:13

Jak bym miał jeszcze z miesiąc to bym cie dogonił ;).

ntt1
 

Re: PORADNIK: Jak podejmować dobre decyzje w grze

Nieprzeczytany postprzez flayght » 7 czerwca 2011, o 18:13

Mam pytanie jak zdobywac doswiadczenie, bo juz pare razy sialem pola i stoi mi caly czas na tym samym poziomie 9%. I niewiem czemu...

flayght
 

Re: PORADNIK: Jak podejmować dobre decyzje w grze

Nieprzeczytany postprzez stvoor » 7 czerwca 2011, o 18:17

Zajrzyj do pomocy, link w MENU

stvoor
 

Re: PORADNIK: Jak podejmować dobre decyzje w grze

Nieprzeczytany postprzez flayght » 7 czerwca 2011, o 18:25

thx ;)

Pozdro

flayght
 

Re: PORADNIK: Jak podejmować dobre decyzje w grze

Nieprzeczytany postprzez flayght » 7 czerwca 2011, o 19:23

Jeszcze jedno pytanie.... Tam pisze czas trwania edycji od 17 maja do 17 sierpnia. Jak skonczy sie edycja zaczyna sie gre od nowa?

flayght
 

Re: PORADNIK: Jak podejmować dobre decyzje w grze

Nieprzeczytany postprzez stvoor » 7 czerwca 2011, o 19:39

Oba pytania znajdują się w niewłaściwym wątku - poszukaj na forum lub załóż odpowiedni wątek jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi.

stvoor
 

Aby moc odpowiedziec w watku
musisz byc zalogowany do gry

Powrót do Dyskusje ogólnecron