Gazetka

yoadek

Gazetka

Nieprzeczytany post autor: yoadek »

Co powiecie na to aby było coś takiego jak gazetka ekonomiczna..
mam na myśli coś takiego że było by tam podsumowanie giełdy towarowej z dnia poprzedniego i np przybliżone prognozy na dzień obecny..
mam pomysł na dwie formy tego...
1) wyświetla się raz, przy pierwszym zalogowaniu każdego dnia...
2) dodatkowa zakładka i wgląd cały czas :)


PS: nie wiem czy już taki pomysł był rzucony, nie znalazłem dlatego pisze, przepraszam jeśli powielam temat.
pozdrawiam
calculus

Re: Gazetka

Nieprzeczytany post autor: calculus »

też myślałem o takim pomyśle zaczynając grę w e-conomica.

Prognozy ekonomiczne byłyby jak prognoza pogody.
Z tą że różnicą, że prognoza pogody przewiduje "w miarę" precyzyjnie na kilka następnych dni (przy dalszych prognozach jest bardziej wątpliwe), natomiast tutaj nie można być pewien jak będzie wyglądała na dłuższy okres niż 12h-24h. Nawet jedna duża inwestycja gracza może spowodować drastyczne zmiany - a to kiedy i jaki gracz zrobi jest ciężko przewidzieć.


Innym problemem jest to, że przeszkadzało by to "bystrym" graczom.
Dobra inwestycja jest zależna od tego ile osób o niej wie. Jeżeli ktoś samodzielnie SAMEMU przewidzi, że warto inwestować w produkt X to jest szansa, że na tym zarobi, czasami nawet krocie. Natomiast jeżeli ktoś zacznie mówić, że warto inwestować w X to taka osoba nie zarobi prawie nic lub nawet straci.
Przykładem w ostatnim czasie może być chociażby ropa naftowa i węgiel. Były przez co najmniej kilka dni SPORO powyżej ceny równowagi. Wystarczało powiedzieć na forum, że są one opłacalne i ich cena spadła o około 300 punktów procentowych w ciągu następnego dnia czy dwóch.

Poza tym gra straciłaby na tym. Zamiast samodzielnego myślenia, sporo osób grałoby pod dyktando gazetki.
yoadek

Re: Gazetka

Nieprzeczytany post autor: yoadek »

tak, masz rację, ale myślę również że to wątpliwe przybliżenie ma się fajnie do tego co potem napisałeś :)
nie zawszę bedzie można przewidzieć co się opłaci, gazetka by sugerowała produkt X, i większość poszła by na ten produkt a może być on nie wypałem.. i cóż.. życie :P a druga opcja gdy gazetka proponuje produkt X to ktoś kto jest bystry zauważy opłacalność na produkt Y i tak dalej i tak dalej :)

ma to swoje plusy :)