sprzedaż swoich towarów w handlu

onimusza

sprzedaż swoich towarów w handlu

Nieprzeczytany post autor: onimusza »

Nie da rady zrobić tak, aby koszty j.z były uwzględniane przez koszty własnej produkcji a nie przez cenę rynkową?
Posiadam uprawę pszenicy=>krowy,świnie,kury=>ubojnie=>przetwórstwo, i było by łatwiej liczyć zyski ze sprzedaży w handlu.
Bo ja teraz siedzę już 2 godz. i w exellu liczę czy mi się opłaca sprzedawać towary w handlu :P
Czasami koszty własnej produkcji są niższe od ceny rynkowej.
stvoor
Posty: 1619
Rejestracja: 1 marca 2011, o 13:20

Re: sprzedaż swoich towarów w handlu

Nieprzeczytany post autor: stvoor »

onimusza pisze:Nie da rady zrobić tak, aby koszty j.z były uwzględniane przez koszty własnej produkcji a nie przez cenę rynkową?
Posiadam uprawę pszenicy=>krowy,świnie,kury=>ubojnie=>przetwórstwo, i było by łatwiej liczyć zyski ze sprzedaży w handlu.
Bo ja teraz siedzę już 2 godz. i w exellu liczę czy mi się opłaca sprzedawać towary w handlu :P
Czasami koszty własnej produkcji są niższe od ceny rynkowej.
No nie da się :(
Koszty produkcji zmieniają się dynamicznie, a pszenica wyprodukowana w jednej godzinie ma inny koszt wytworzenia niż chwilę później.
Do tego pszenica w zalegająca w magazynie głównym ma jeszcze inny koszt produkcji niż ta, która znajduje się w magazynie biznesu. I wszystkie te pszenice mieszają się i nie jest możliwe żeby to składnie ogarnąć. Tak samo jak nie umiesz tego policzyć w excellu tak samo nie da się tego składnie policzyć w inny sposób.
calculus

Re: sprzedaż swoich towarów w handlu

Nieprzeczytany post autor: calculus »

A co gdyby była liczony średni koszt produkcji?

Powiedzmy przykładowo, że produkujemy 1000 jednostek produktu na turę jakiegoś produktu.
W kolejnych turach zmienia się i koszt ich produkcji:
tura1: $300
tura2: $320
tura3: $350
tura4: $310
tura5: $290

Po tych 5 turach mamy 5000 jednostek z czego średni koszt wynosi (300+320+350+310+290)/5=314

Można by też zobaczyć jak zmieniałby się ich średni koszt z tury na turę:
tura1: (0+1000*300)/1000 = $300
tura2: (1000*300+1000*320)/2000 = $310
tura3: (2000*310+1000*350)/3000 = $323,(3)
tura4: (3000*323,(3)+1000*310)/4000 = $320
tura5: (4000*320+1000*290)/5000 = $314

W ogólności dałoby się to zapisać:
[(ilość dotychczasowych produktów)*(ich średni koszt) + (ilość dodanych produktów)*(ich koszt)]/(suma ilości produktów po złączeniu) = średni koszt po złączeniu.

Koszt mógłby być naliczany tak samo z kosztów produkcji jak i z kosztu zakupu na rynku.


Może to nie jest idealne rozwiązanie, ale myślę że bardzo by pomogło w zarządzaniu biznesami tak samo jak grze na giełdzie.
calculus

Re: sprzedaż swoich towarów w handlu

Nieprzeczytany post autor: calculus »

Zapomniałem dodać, że wynik jest średnią kosztów na turę.
aby zobaczyć jaki jest koszt na jednostkę trzebabyłoby otrzymaną wartość pomnożyć przez ilość tur i podzielić przez ilość produktów.
Czyli to co podałem w poprzednim poście byłoby:
[(ilość dotychczasowych produktów)*(ich średni koszt na turę) + (ilość dodanych produktów)*(ich koszt na turę)]/(suma ilości produktów po złączeniu) = średni koszt na turę po złączeniu.



-----
Można by skorzystać z innego wzoru.

[(ilość dotychczasowych produktów)*(ich średni koszt na jednostkę) + (ilość dodanych produktów)*(ich koszt na jednostkę)]/(suma ilości produktów po złączeniu) = średni koszt na jednostkę po złączeniu.


Ponieważ:

średni koszt na jednostkę=koszt całkowity/ ilość produktów

Nowy koszt całkowity= dotychczasowy koszt całkowity + jednostek*koszt za jednostkę [w przypadku kupna na rynku]

Nowy koszt całkowity= dotychczasowy koszt całkowity + koszt produkcji w danej turze/ilość jednostek [w przypadku produkcji z tury na turę]


[(dotychczasowy koszt całkowity) + (ilość dodanych produktów)*(ich koszt na jednostkę)]/(suma ilości produktów po złączeniu) = średni koszt na jednostkę po złączeniu. [w przypadku dodania tego co jest w magazynie z tym co kupuje się na rynku]

[(dotychczasowy koszt całkowity) + (średni koszt produkcji na turę/ilość jednostek)]/(suma ilości produktów po złączeniu) = średni koszt na jednostkę po złączeniu. [w przypadku produkcji z tury na turę]


Trochę namieszałem ale myślę, że można się domyślić co mam na myśli. :D